20 SORUDA KURYE MOBİL

1) Kurye Mobil Güvenli midir ?

Evet, birlikte çalıştığımız tüm kuryeler işlerinde tecrübelidir. Kuryeler özel olarak seçilmiş olup bütün kuryelerin kimlik bilgileri sistemimize kayıtlıdır. Ayrıca hassas içerikli emtialar da (cam, çiçek v.s ) sürücümüz nasıl taşıma işi yapması gerektiğini bilmekte ve ona göre yol ve rota izlemektedir.

2) Hangi Durumlarda Kurye Mobil Kullanmalıyım ?

Kurye Mobil acil durum hizmetidir. Gecenin bir yarısı ilaç mı lazım oldu ? 30-45 dk içerisinde kapınızda. Evde teksiniz ve çocuğunuzun beze mi ihtiyacı var 30-45 dk içerisinde kapınızda. Mahkemeye bir evrak aslı mı yetiştirilmesi gerekiyor. İstanbul da gün içerisinde kendiniz bırakmak isterseniz ,eğer bir motosiklet sürücüsü değilseniz işte bu imkansız anınızda Kurye Mobil kapınızda. Havalimanındasınız ve çok önemli bir evrağınızı, kimliğinizi ya da ayakkabınızı mı unuttunuz? Yakmayın biletinizi, uçuşunuzu iptal etmeyin. Anında evinizden teslim alır havalimanında size teslim ederiz. Ya da firmanızın her gün düzenli olarak bir yerden bir yere transfer işlemlerinde abonelik hizmetimizden faydalanın ve sigorta ekstra yan ücret v.s gibi giderlerle uğraşmak yerine bizlerden destek alın çözüm ortağınız olalım. Kısacası Kurye Mobil ile hizmette sınır yoktur. Yorulacağınız tek şey bizleri aramak ve adres bilgisi söylemektir. Gerisini biz hallediyor olacağız sizler için.

3) Ne Tür Kargoları Kurye Mobil ile Göndermeliyim?

Bu nokta da siz değerli müşterilerimizin tercihi ile bizler hareket etmekteyiz. Taşınacak ürün ve ürünler kanuna aykırı olmadığı sürece bütün kargo türleri ve motosikletin kapasitesi doğrultusun da taşıma hizmetinde sınır bulunmamaktadır. Siz sorun ile gelin biz çözüm ile gelelim. Akvaryum transferinden tutun, unuttuğunuz hediye paketi, çiçekçiden hazırlanan bir söz-nişan çiçeği, tekstil atölyesine yetiştirilmesi gereken iplik-düğme, mahkemeye yetiştirilmesi gereken bir evrak, çocuğunuz sınava girecek kimliğin evde unutulması gibi bir çok örneklerle kargo içeriği çeşitlendirilebilir.

4) Kurye Mobil Çağırdıktan Sonra Çağrıyı İptal Edebilir miyim?

Elbette. İlk 5 dakika içerisinde gelen iptallerin tamamı ücretsizdir. 5 dakikadan sonra yol masrafı talep edilir. Çünkü motosiklet ile 10 dakikada kat edilen mesafe 10-15 km arasındadır. Anlayacağınız üzere 20 dk sonra gelen iptal talebini siz, bizlere iletene kadar kuryemiz kapınızda bekliyor olacaktır. İşimiz hız ve aciliyet işi olduğundan kesin transfer kararını vermeden kurye talep etmemeniz sizlerin yararına olacaktır. Fakat bizlerden 7/24 bilgi talep etmek için servisimizi arayabilirsiniz.

5) Kuryeyi Gönderdikten Sonra, Teslimat Yapılmadan Önce İptal Edebilir miyim?

Evet teslimat yapılmadan önce gönderi iptali mümkündür. Ürün sizlere dilerseniz geri teslim edilir. Kat edilen yol bedeli sizlerden tahsil edilir.

6) Gönderimin İçeriğini Kuryeye Göstermek Zorunda mıyım?

Hem sizlerin güvenliği hem şirketimizin güvenliği için mutabakat formları alınmaktadır. Gönderi içeriği taahhütnamesi 3 nüsha olacak şekilde aynı form hem teslim edenden, hem kuryeden, hem de teslim alandan olmak üzere gönderiniz kanunen koruma altına alınmış olur. Kırılması mümkün olmayan emtialar harici tüm diğer emtiaları kuryemize göstermeniz sizin için + olacaktır.

7) Her Zaman Gönderici Kişi Ben Olmak Zorunda mıyım? Alıcı Olarak Gönderi Yapabilir miyim?

Hayır, ister gönderici, ister alıcı, isterseniz üçüncü bir şahıs olarak gönderi yapabilirsiniz.

8) Kullanıcı Olarak Ben Gönderen Adresinde Bulunmak Zorunda mıyım?

Hayır, başka bir yerdeyken bir adresten başka bir adrese gönderi yaptırabilirsiniz. Eşinize, arkadaşınıza sürpriz jestler yapabilirsiniz.

9) Herhangi Bir Memnuniyetsizlik ve ya Problem Yaşarsam Ne Yapmalıyım?

Unutmayınız işimiz hız ve zaman işidir. O nedenle acil durumlarınızda direk operasyon merkezini cepten en yetkili kişi ile görüşerek çözüme kavuşturabiliriz.

10) Taşıma İşini Yapacak Kuryeler Kimler, Onlara Güvenebilir miyim?

Bünyemiz nezdinde çalışmakta olan kuryeler uzman ekipler tarafından mülakatlara alınmakta , sicil, adres ve kimlik bilgileri personel dosyası şeklinde tarafımızca muhafaza edilmektedir. Çalışan her personel işini severek yapan kişi veya kişiler arasından seçilmiş olup, uzun yıllar deneyimi olan personellerden oluşmaktadır.

11) Gün İçinde Şehirler Arası Teslimat Yapıyor musunuz?

200 km çapındaki İstanbul çevresi tüm illere servis hizmetimiz bulunmaktadır, ve gün içerisinde teslimatınız tamamlanmakta ve ya sizlere ulaştırılmaktadır.

12) Ekstra Ücret Öder miyim?

Hayır ekstra ücret ödemezsiniz. Sizlere telefonda fiyat bilgisi paylaşılır, ilgili bedel harici köprü, otogar, ücretli yol v.s gibi bedelleri biz karşılamaktayız.

13) Kurye Firmasının Yakın Olması Fiyatı Etkiler mi?

Hayır etkilemez. Motorlu kurye firmasının şirket merkezinin nerede olduğu taşıma fiyatına etki etmez. Size en yakın kuryemiz yönlendirilir ve ücret tarifesi hesaplanır ve size telefonda 2 dk içerisinde bildirilir.

14) Neden Motorlu Kurye?

İstanbul günün her saati trafik açısından yoğun ve araçlarla acil gönderilerin nakliyesinin mümkün olmadığı metropol bir kenttir. Acil gönderileriniz hangi saat olursa olsun İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna maksimum 90k zamanımızı almaktadır. Bunu motosiklet harici hiçbir ulaşım aracı ile yapmanız mümkün değildir.

 15) Kurye Hizmetinin Riskleri Nelerdir?

Müşteri yönünden herhangi bir risk söz konusu değildir. Mevcut risk taşıma şirketinin sorumluluğundadır.

16) Kurye Abone Hizmeti Nedir?

Devamlı olarak kurye işi olanların abone olarak bu hizmetten daha pratik ve ekonomik bir şekilde yararlanmasıdır. Standart fiyatlardan düşük olarak bu hizmetten yararlanılıyor olması, kişiye sağladığı en büyük avantajdır.

17) Vermekte Olduğunuz Kurye Hizmetleri Nelerdir?

Gece Kurye, VIP Kurye, Ekspres Kurye, Normal Kurye, Arabalı Kurye şeklinde hizmet kalemlerimiz bulunmaktadır.

18)Olumsuz Hava Şartlarında da Motorlu Kurye Kullanabilir miyim?

Evet en zorlu kış şartlarında bile bizlerden destek alabilirsiniz. Taşıma haznemiz su ve yağmur geçirmez özelliktedir. Fakat biz yine de emtianın poşet içerisine yerleştirilmesini talep ediyoruz. Gönderiniz bizim için değerlidir.

19) Yolda Kaldım Ne Yapmalıyım?

Acil durumlar da her koşulda yanınızdayız. Bulunduğunuz yerin konumunu paylaşın gelip sizi alalım. Lastiğiniz mi patladı? En yakın lastikçiden malzeme tedarik eder bulunduğunuz yere getiririz. Ya da sizi alır dilediğiniz yere de bırakabiliriz. Hizmette sınır yoktur.

20) Resmi Tatil Günlerinde Faaliyet Gösteriyor musunuz ?

Nasıl ki bir hastanenin acil servisi 7/24 hizmet vermek zorunda ise, biz de o titizlikle günün her saati her dakikası hizmet vermeyi görev bildik ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına öncelik verdik. Vardiyalı sistemimiz ile resmi tatillerde veya her hangi bir zaman diliminde bizlere ulaşabilir ve desteğimizi talep edebilirsiniz.